Można wskazać na dopuszczenie do objęcia udziałów jedynie przez spadkobierców o określonych cechach zawodowych, wyłączenie niektórych spadkobierców. Wyeliminowanie osób innego zawodu niż zawód wspólników, wskazanie, że udziały mogą przejść na osobę określonej płci, w linii prostej bądź bocznej, jednomyślnej akceptacji ze strony wszystkich pozostałych wspólników, akceptację przez zarząd, wiek spadkobierców, stan zamożności, ograniczenie spadkobierców do określonego terenu, prowadzących działalność konkurencyjną.
Wyłączenie lub ograniczenie wstąpienia spadkobierców do spółki nie może jednak oznaczać pozbawienia ekwiwalentu za udziały, które zmarły wspólnik posiadał. Jeżeli więc umowa spółki (i tylko umowa spółki) wyłącza lub ogranicza wstąpienie do spółki spadkobierców, należy pod rygorem bezskuteczności ograniczenia lub wyłączenia określić warunki rozliczenia ze spadkobiercami, którzy nie wstąpią do spółki. Brak wyłączeń lub zasad ograniczeń powoduje, że udziały podlegają dziedziczeniu według prawa spadkowego. Czyli sytuacji, w której zwykle udział będzie przysługiwał więcej niż jednemu podmiotowi. Wtedy spadkobiercy zobowiązani są do wskazania jednego przedstawiciela, przez którego będą wykonywać swoje prawa i obowiązki w spółce. co może w niektórych przypadkach stanowić pole do konfliktu.
Stąd też wyjątkowe znaczenie mają odpowiednie postanowienia umowy spółki. Bowiem warunki spłaty ustalone w sposób dowolny mogą zostać uznane za nieważne, stanowiące obejście prawa. Dodatkowo brak wyłączeniu lub ograniczenia w umowie spółki podziału udziałów zmarłego wspólnika pomiędzy jego spadkobierców powoduje, że udziały mogą zostać podzielone między spadkobierców stosownie do umowy o dział spadku lub postanowienia sądu o dziale spadku.