Sukcesja

Sukcesja oznacza wstąpienie przez sukcesora w ogół praw i obowiązków swojego poprzednika. Jest to przekazanie przedsiębiorstwa swojemu następcy prawnemu. Proces rozpoczyna się najczęściej w chwili śmierci przedsiębiorcy. Można jednak zaplanować lub rozpocząć jeszcze za życia spadkodawcy.

Mowa tu nie tylko o przekazaniu majątku – tj. ruchomości i nieruchomości, lecz także zadbania o struktury organizacyjne, pracowników, kontrahentów, wartości, czy planów na rozwój danej marki na wypadek pewnych zdarzeń.

 

Sukcesja – po co?

Uregulowanie procesu sukcesji ma na celu przedłużenie bytu przedsiębiorstwa w sposób zoptymalizowany przez samego przedsiębiorcę. Użycie odpowiednich narzędzi prawnych i faktycznych pomaga w uniknięciu niepotrzebnych spowolnień w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, czy kłótni pomiędzy spadkobiercami.

Cały proces sukcesji musi być świadomy i odpowiednio przeanalizowany, dzięki czemu w sytuacji przejścia przedsiębiorstwa na następcę (bywa, że niezwykle trudnej z uwagi na śmierć spadkodawcy– bliskiego członka rodziny) nie popełnia się błędów mających wpływ na funkcjonowanie całej firmy.

Zdarza się, że rodzina dopiero w uczestnicząc w procesie przygotowywania planu sukcesji dowiaduje się jak skomplikowane jest prowadzenie danej działalności. Bywa i tak, że spadkobiercy są bardzo dobrze zorientowani w życiu firmy, ale potrzebują środków na spłatę innych dziedziczących. Niekiedy należy przeanalizować sytuację pod kątem sporów kompetencyjnych wśród potencjalnych osób, które mają przejąć przedsiębiorstwo.

Poszukiwanie odpowiedzi na pytania „co w przypadku x” i „kto w przypadku x” to główne pytania na które należy odpowiedzieć przygotowując się na przekazanie firmy.

Sukcesja – czy jest Ci potrzebna?

Większość przedsiębiorców to osoby, które podejmują setki a nawet tysiące decyzji rocznie. Kogo zatrudnić, z kim podpisać umowy, skąd czerpać surowce i wiele innych. Gdy przychodzi do trudnego tematu jakim jest ich śmierć, czy choroba, często okazuje się, że jeszcze nic nie zdecydowali! Co się stanie z ich firmą? Skąd wziąć pieniądze na jej prowadzenie gdy zabraknie nestora? Czy spadkobiercy wybrali, kto będzie przewodził? Te i wiele innych pytań pozostaje bez odpowiedzi. Widzieliśmy wiele przypadków niezaplanowanych sukcesji, które spowodowały zakończenie bytu dobrze funkcjonujących firm.

Odradzamy czekanie z decyzją na ostatnią chwilę, jak również nie rekomendujemy zdania się na przepisy ustawowe. Ustawodawca wprowadził ogólne zasady, które najczęściej nie odzwierciedlają woli właściciela przedsiębiorstwa, co do bytu przedsiębiorstwa po ustąpieniu lub śmierci przedsiębiorcy. Dlatego też należy dobrać rozwiązania, które pomogą urzeczywistnić marzenia o kontynuacji firmy i jej losach.

Większość firm przynosi dochody z których utrzymuje się cała rodzina. Nie warto zatem pozostawiać przypadkowi losu firmy. Często budowanie wizerunku, pozycji rynkowej, bazy kontrahentów i klientów zajmuje całe życie nestora. O ile nie chcemy zaprzepaścić lat poświęcenia, trzeba zmierzyć się z trudnym tematem zabezpieczenia losów przedsiębiorstwa na przyszłość.     

Wykonaj samodzielnie test sukcesji, odpowiedz na kilka prostych pytań dotyczących Twojej firmy i sprawdź samodzielnie czy sukcesja jest potrzebna w Twojej firmie ?

SPRAWDŹ

Sukcesja. Polskie firmy w liczbach.

1%

Zarządca sukcesyjny

Tylko 1% przedsiębiorców JDG wpisało zarządcę sukcesyjnego w CEIDG. 

 

100

ZgŁOSZEŃ miesięcznie

Tyle zgłoszeń o zgonie przedsiębiorców trafia średnio do CEIDG co miesiąc. 

 

3mln

MAJĄTEK PRYWATNY

Tyle jest działalności w której właściciel odpowiada całym majątkiem prywatnym.

 

69%

Firmy rodzinne

69% właścicieli firm rodzinnych
deklaruje chęć przekazania firmy kolejnym pokoleniom

 

Sukcesja – konsultacja

Odpowiedz sobie sam na pytanie, czy istnieje ryzyko, że funkcjonowanie działalności Twojego przedsiębiorstwa może być zagrożone?

Jeśli tak, lub brak Ci pewności, skorzystaj z darmowej konsultacji z doradcą i rozwiej swoje wątpliwości. 

UMÓW KONSULTACJĘ